Choď na obsah Choď na menu
 


Choré dieťa a materská škola

Milí rodičia, choré deti patria do postele, nie do škôlky či do školy!

Zdroj: Najmama.sk 
Nie je nič horšie, ako choré deti v detskom kolektíve a predsa sa táto situácia opakuje stále dookola. Dnes si teda povieme viac o zodpovednosti rodičov a tiež o tom, ako liečiť chrípku či prechladnutie v domácom prostredí.
 
  • Bráňte sa predpisovaniu antibiotík:

Opäť tu máme obdobie, kedy sa vírusové ochorenia začali množiť a chorých neustále pribúda. Darí sa najmä chrípke a nachladnutiu, ktoré sú najviac prenášané v detských kolektívoch.

Organizmus dieťaťa sa s chorobou vyrovnáva horšie, a preto je potrebné nastaviť dieťaťu správnu liečbu hneď na začiatku a dopriať mu dostatok času na zotavenie.

Mnohé mamy však chorobu svojich detí podceňujú a neváhajú poslať ich prechladnuté do školy či škôlky. A tu nastáva naozajstný problém. Nie je nič horšie, ako nakazené dieťa v kolektíve iných detí.

Nočná mora všetkých rodičov

Zrejme každá mama pozná prípad, kedy jej dieťa prinieslo zo školy alebo škôlky chorobu. Stačí jedno nakazené dieťa v kolektíve a lavína chorôb sa môže začať sypať.

Aj lekári sa zhodujú na tom, že ak na dieťati rodič spozoruje nejaké známky ochorenia, dieťa by malo zostať doma. Lenže často sa stáva, že rodičia najskôr akože skúšajú - či a ako sa rozvinie začínajúca choroba dieťaťa. 

Choré dieťa patrí do postele!

Takíto rodičia by si však mali uvedomiť dôležitú vec, a to - že ak dajú choré dieťa do kolektívu, neškodia len ostatným deťom, ale najmä tomu svojmu. Ak už totiž v sebe má nejaký vírus, tým, že nezostane doma, mu spôsobujete len väčšie trápenie a väčšiu záťaž na organizmus.

Choroba potom prebehne ťažšie, oveľa horšie a dlhšie bude aj zotavovanie sa. Dieťa by malo nastúpiť späť do kolektívu až v prípade, že nemá žiadne ťažkosti ani príznaky choroby.

Na zamyslenie! Ak chcete poslať svoje choré dieťa do škôlky či školy, skúste si najskôr úprimne spomenúť, ako sa cítite vy sami, keď ste chorí, keď sa vám ani z postele nedá vstať a každý pohyb je pre vás utrpenie. A uvedomte si, že aj vaše dieťa bolí hlava, trápi ho upchatý nos a stekajúce hlieny, možno má aj zvýšenú teplotu a vy napriek tomu chcete, aby normálne fungovalo v procese škôlky alebo školy, kde sa musí hýbať a sústrediť? 

Na strane zdravých je aj zákon

Podľa paragrafu 24 zákona č. 355 / 2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia môže byť dieťa umiestnené v predškolskom zariadení len v prípade, že je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve, neprejavuje príznaky prenosného ochorenia, nemá nariadené karanténne opatrenia. „Prevádzkovateľ zariadenia je povinný

a) zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do zariadenia, zisťovala každý deň zodpovedná osoba pred prijatím dieťaťa do zariadenia,

b) zabezpečiť, aby osoba zodpovedná za každodenné prijímanie detí do zariadenia prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom,

c) zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa.“

Môžete to riešiť v škôlke, aj škole - ste v práve

Niektorí rodičia zodpovednosť a často aj samotné príznaky stále podceňujú a svoje deti aj napriek problémom umiestňujú naďalej do školy či škôlky.

Aj odborníci však odporúčajú nechať dieťa doma, aby oddychovalo a v kľudovom režime sa vyliečilo. Pri chrípke začnú ťažkosti ustupovať do štyroch až 5 dní, celkové zotavenie si vyžaduje minimálne týždeň.

Ak ste sa teda stretli s tým, že do škôlky opakovane dávajú rodičia svoje choré deti, skúste to riešiť. Zdravé dieťa je totiž v práve.

Ako správne liečiť choré dieťa?

Choroba sa väčšinou u dieťaťa začne prejavovať ešte skôr, ako vypukne v plnej sile. Môžete spozorovať zmeny v správaní, deti vedia bývať podráždenejšia, či viac unavené. Medzi najčastejšie príznaky chrípky patria bolesť kĺbov, bolesť v krku, horúčka, zimnica či všeobecná slabosť.

Prechladnutie má miernejšie príznaky a prejavuje sa najmä smrkaním, pokašliavaním, kýchaním alebo bolesťami hlavy. Príčinou sú vírusy, ktoré sa šíria vzduchom a chorý ich prenáša rozprávaním, kýchaním alebo kašlaním. Bežné prechladnutie je u detí normálne a zväčša do troch či štyroch dní odznie.

Horšie je to pri chrípke, ktorej prejavy sú oveľa horšie a väčšinou je aj potrebná návšteva lekára, nakoľko je vo väčšine prípadov sprevádzaná aj horúčkou.   

V prípade prechladnutia sa dokážete s problémom popasovať aj doma, nie je potrebné utekať k lekárovi. Ak však u dieťaťa spozorujete napríklad vysokú teplotu, ktoré pretrváva, je čas navštíviť lekára.

Antibiotiká nie sú cukríky

Rozhodne každá matka, ktorá vidí, že s jej dieťaťom niečo nie je  v poriadku premýšľa, akým spôsobom, by mu najlepšie dokázal a pomôcť.

Mnohé z nás sa domnievajú, že ak už dieťa napadla nejaká viróza, najlepšie bude zájsť k lekárovi, ktorý mu predpíše antibiotiká. S liekmi je však potrebné zachádzať veľmi opatrne. Nie sú vhodné na všetky druhy ochorení a nemusia byť vždy prospešné.

Predsa len ide o liečivo a okrem toho, že v niektorých prípadoch vedia byť pre organizmus naozaj prospešné, s ich užívaním vzniká aj niekoľko problémov. Nie je ničím výnimočným, ak deti po užívaní antibiotík bolí bruško alebo majú hnačku.

Taktiež je dôležité pripomenúť, že ak dieťa užíva antibiotiká veľmi často, organizmus si na ne zvykne. To znamená, že nezaberú a dieťa ich užíva zbytočne.

Účinná domáca liečba je pre choré deti najdôležitejšia

Lekári sa zhodujú na tom, že nie len lieky, ale aj domáce prostredie vedia pomôcť rýchlejšie sa dieťaťu zotaviť. Rodičia by nemali zabúdať na to, že prostredie, v ktorom dieťa žije je veľmi dôležité. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako pomôcť vašej ratolesti k rýchlejšiemu uzdraveniu.

-Zvýšený prísun tekutín

Všetky deti, ktoré trpia chrípkou alebo prechladnutím, by mali veľa piť. Zvýšeným prísunom tekutín tak môžete predísť dehydratácii, ktorá pri ochorení hrozí.

-Strava bohatá na vitamíny

Choré dieťa by malo mať zvýšený prísun vitamínov a minerálov. Tie môžu dopomôcť rýchlejšiemu zotaveniu sa organizmu. Do stravy by ste preto mali pridať najmä veľa ovocia a zeleniny.

-Dostatočný odpočinok

Nie je ničím prekvapujúcim, že choré dieťa by malo odpočívať. Aj keď je niekedy ťažké udržať deti v posteli, mali by odpočívať čo najviac. Dôležitá je aj celková psychická pohoda, pretože prípadný stres môže zotavovanie sa iba predĺžiť.

-Teplá polievka

O účinkoch kvalitného domáceho vývaru zrejme nemožno pochybovať. Teplá polievka dokáže naozaj zmierniť príznaky prechladnutia a zlepšuje celkový stav chorého.

-Zvlhčovanie priestoru

Lekári odporúčajú pri prechladnutí zvlhčovať vzduch v miestnosti. Môžete tak urobiť buď pravidelným vetraním priestoru alebo môžete použiť zvlhčovač vzduchu. Pomôžete tak zvlhčiť dýchacie cesty dieťatku.

Dôležitá je aj prevencia počas rizikových mesiacov

Veľmi dôležité je pripomenúť, že najlepšia vec ako bojovať s chrípkou či prechladnutím, je prevencia. Dôležité je budovať imunitu a nezabúdať na zdravý životný štýl.

Správnou a vyváženou stravou dokážete obmedziť niektoré ochorenia. Najmä v zimnom období treba dbať na dostatočný prísun vitamínov, ktoré sú ukryté v zelenine a ovocí.

 

ĎALŠIE ODPORÚČANÉ RADY:

Popoludňajší spánok detí, prečo by ste mali na tom bezpodmienečne trvať

https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/364/popoludnajsi-spanok-deti--preco-by-ste-na-nom-mali-bezpodmienecne-trvat

Vplyv televízie na rozvoj detskej reči

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/2529/vplyv-televizie-na-rozvoj-detskej-reci

Logopedické riekanky na rozvoj reči

https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/2206/logopedicke-riekanky-na-rozvoj-reci

Hry na cvičenie detskej pamäti

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/2081/hry-na-cvicenie-pamati--deti

Aj strava ovplyvňuje správanie sa detí

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/2076/aj-strava-ovplyvnuje-spravanie-deti

Ako môžeme podporiť detskú trpezlivosť

https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/2073/ako-mozete-podporit-detsku-trpezlivost

Deťom chýba príroda:

http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/detem-ze-skleniku-chybi-priroda_318444.html#.VCQYiPm1bLq

Bezchybná výslovnosť detí predškolského veku.

https://eduworld.sk/cd/kira-paczerova/1663/rec-deti-v-predskolskom-veku

Prestaňme uháňať naše deti

https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/1628/prestanme-uhanat-nase-deti

Dieťa treba vychovávať  aj s prísnosťou, nie všetko je dovolené

https://dennikn.sk/146080/rodicia-nesmu-byt-lenivi-musia-sa-s-detmi-rozpravat/?ref=in

Prečo francúzske deti jedia všetko a tie vaše majú so všetkým problémy http://www.eduworld.sk/sk/preco-francuzske-deti-jedia-vsetko-a-tie-vase-maju-akurat-so-vsetkym-problemy!aid=889

Čo robiť, keď začne dieťa hovoriť neslušné slová   http://www.eduworld.sk/sk/co-robit-ked-dieta-zacne-hovorit-neslusne-slova!aid=800

9 viet, ktoré by ste svojim deťom nemali nikdy hovoriť

Škôlkárske pravidlá  http://www.eduworld.sk/sk/na-zamyslenie-skolkarske-pravidla!aid=775

Spánok a problémové správanie  http://www.eduworld.sk/sk/problemove-spravanie-u-deti-zvysuje-nepravidelny-odchod-do-postele!aid=622

 

Ako bolo v škôlke?

 

Ako deti správne chváliť http://www.eduworld.sk/sk/ako-deti-spravne-chvalit!aid=380

 

Poradíme vám ako zvládnuť adaptáciu v MŠ

http://www.eduworld.sk/sk/poradime-vam-ako-zvladnut-adaptaciu-deti-v-skolke!aid=234

Aby dieťa v škôlke neplakalo

Rady pre rodičov novoprijatých detí

Vhodné oblečenie do MŠ

10 rád ako zbaviť deti neporiadku

 

Disciplína detí  http://www.eduworld.sk/sk/disciplina-deti--z-coho-pramenia-nase-konflikty-rodic-vs-dieta!aid=417

Ako prežiť škôlku bez choroby

 

19 prikázaní Marie Montessori pre rodičov 

 

http://www.eduworld.sk/sk/19-prikazani-marie-montessori-pre-rodicov!aid=545